image

PeyamaKurd - Alman basınına göçmen krizine yönelik değerlendirmede bulunan Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Belarus ile Polonya sınırında mahsur kalan mülteci sorununu çözmek için herkesi birlikte çalışmaya çağırdı.

Almanya’nın Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) ve Die Welt gazetelerine konuşan Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Belarus-Polonya sınırında yaşanan krizi öngörmediğini belirterek şunlarını dile getirdi:

“Avrupa’ya gitmek isteyenlerin hepsi dar gelirli insanlar değildi, bunların bir kısmı ekonomi durumu iyi, varlıklı kişilerdi. Bunların hepsinin de vizesi var ve havalimanından düzenli ve yasal olarak seyahat ettiler. Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) seyahat etmişler, doğrudan Kürdistan Bölgesi’nden Belarus’a gitmemişler.”

"Sadece Kürdistan için değil Avrupa için de tehdittir"

Başbakan, Avrupalı yetkililerin Belarus sınırından ülkelerine geçmek isteyen göçmenleri engellemek için bazı önlemler aldığına dikkat çekerek, kısa ve uzun vadede bu sorunun temel nedenlerini ele almaları için çaba göstermelerini umduğunu dile getirdi.

Avrupa vaadi ile göçmenleri kandıran insan kaçakçılarının bütün Avrupa için bir tehdit olduğunu vurgulayan Başbakan şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlarımızı yasa dışı yollarla Avrupa'ya götürmeye çalışan ve onları bu tehlikeli yolculuk için aldatan suç şebekeleriyle mücadele etmek için desteğe ihtiyacımız var. Bunlar sadece Kürdistan Bölgesi'nin güvenliği için değil, tüm Avrupa ülkeleri için bir tehdittir."

"Reform desteğine büyük ihtiyaç var"

Başbakan, Almanya ve genel olarak bütün Avrupa ülkelerine mülteci krizini çözmek için daha fazla çalışma ve Irak’a yönelik yardımları arttırma çağrısı yaparak, Irak'ın zengin bir ülke olduğunu ve mali yardıma ve servete ihtiyacı olmadığını, ancak yolsuzlukla mücadele için reform desteğine büyük ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

ABD'nin Irak'tan çekilmesinin ardından ortaya çıkacak olan durumun ülkeyi yıkılma sürecine götüreceğini ifade eden Başbakan açıklamalarında, “Avrupalı ülkeler bilsinler ki ABD çekildiğinde Irak’ı Iraklılara bırakmayacak. Bizimle değer ve ortak çıkarı bir olmayan güçlere Irak’ı bırakacak” sözlerine yer verdi.