image

PeyamaKurd- Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığına çağrıda bulunarak, silah satış yerlerinin kapatılmasını ve ruhsatsız silahlara el konulması yönünde talimat verdi.

Başbakan Barzani, yaptığı açıklamada vatandaşların hayatının tehlikeye girmemesi için ruhsatsız silahlara el konulması yönünde talimat verip, açıklamasına şöyle devam etti:

“Halkımızın ve ülkemizin güvenliğini kötülere ve kaçakçılara kurban etmeyeceğiz” diyen Başbakan, “Kürdistan halkına, ruhsatsız silahları hükümete teslim etmeleri ve Kürdistan’ı ruhsatsız silahlardan arındırma sürecine katılmaları çağrısında bulunuyorum.”

“Toleranslı davranılmasın!”

Mesrur Barzani, yasalar çerçevesinde silah kullanım konusunun düzenleneceğini kaydederek, yargıçlardan yasaların uygulanması konusunda toleranslı davranılmamasını istedi ve bu konuda yargıyı her türlü desteklediğini duyurdu.

Silahlı eylem, artış gösterdi

Son iki günde Selahaddin Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Kawan İsmail ve Doç. Dr. İdris Heme Xan, uğradıkları silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirmişti ve bugün de evli bir çift, aile içi anlaşmazlık nedeniyle cinayet sonucu yaşamlarını yitirdi.