image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Belarus-Polonya sınırındaki göçmen krizi ve sorunun çözümü için atılması gereken adımların ele alındığı görüşmede, 2021 Manama Diyalog Forumu ve ABD güçlerinin Ortadoğu’da kalması gibi konularda masaya yatırıldı.

Belarus-Polonya sınırındaki göçmenlerin insan tacirleri, kaçakçılar ve bazı siyasi çevrelerin kurbanı olduğunu, Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian’e bildiren Başbakan, yüzlerce göçmenin Kürdistan Bölgesi ve Irak’a döndüğünü belirtti.

Başbakan ayrıca, sınırda kalan vatandaşların geri gelmesi için her türlü yardım ve işbirliğine hazır olduklarını vurgulayarak Fransa Dışişleri Bakanı’ndan sınırdaki göçmenlere gerekli yardımların ulaştırılması konusunda rol üstlenmesini talep etti.

Le Drian, işbirliğinden dolayı Başbakan’a teşekkür etti!

Öte yandan Le Drian, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin insan tacirlerine karşı aldığı önlemler, göçmenlerle ilgili hassasiyeti ve sorunun çözümü için Irak ve Avrupa ülkeleriyle işbirliğinden dolayı Başbakan’a teşekkür etti.

Başbakan ve Jean-Yves Le Drian, Paris’ten teknik bir ekibin gerekli tedbirlerin alınması konusunda Kürdistan Bölgesi ve Irak’ı ziyaret etmesi konusunda mutabık kaldı.