image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Duhok Amerikan-Kürdistan Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Ortadoğu Barışı ve Güvenliği Forumu’nda, Belarus-Polonya sınırında yaşanan göçmen krizi hakkında açıklama yaptı.

Başbakan, bölgede yaşanan göçmen krizi hakkında yanlış bilgilerin paylaşıldığına dikkat çekerek, “Büyük bölümü turist gibi seyahat ederek oraya gitmiştir. Haklarında bir yasak söz konusu değildir” dedi.

Ortada siyasi hesapların da olduğunu vurgulayan Başbakan, “O sınırda bulunan insanlar, özellikle de çocuklar, siyasi bir hesaplaşmanın bedelini ödüyor. Göçmenlerin bir kısmı bazı çevrelerce istismar edilerek götürülmüştür” şeklinde konuştu.

Babkeyi: İlk mülteci grubu Kürdistan Bölgesi’ne Perşembe günü dönecek!

Öte yandan Kürdistan Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Rebwar Babkeyi, Belarus’tan ilk mülteci grubunun önümüzdeki Perşembe günü Kürdistan Bölgesi ve Irak’a döneceğini söyledi.

Babkeyi, “Bu kafile Kürdistan Bölgesi ve Iraklı mültecilerden oluşuyor. Mülteciler önce Bağdat’a oradan da Kürdistan Bölgesi’ne dönecek” dedi.

Kürdistan Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ayrıca, göçmenlerin pasaport sorununun çözüme kavuştuğunu belirterek, mültecilerin geri dönüş sürecinin devam edeceğini kaydetti.