image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ve İngiltere’nin Bağdat Büyükelçisi, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların anayasal çerçevede çözümüne dikkat çekti.

Başkent Erbil'de Başbakan Mesrur Barzani, İngiltere’nin Bağdat Büyükelçisi Mark Bryson-Richardson ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

Yapılan görüşmede İngiltere’nin Erbil Başkonsolosu David Hunt’ın da hazır bulunurken, taraflar Irak Parlamentosu Başkanlığı seçimleri, yeni hükümetin kurulması süreci ve Erbil-Bağdat ilişkilerini konuştu.

"Erbil ile Bağdat sorunları anayasal çerçevede çözülmeli"

Başbakan Mesrur Barzani ve İngiliz Büyükelçi Mark Bryson-Richardson, Irak’ta kurulacak yeni hükümetin, ülkenin tüm vatandaşları ve bileşenlerine hizmet etmesi gerektiğini belirterek, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların anayasal çerçevede çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Ayrıca görüşmede, göç sorununun çözümü konusunda Kürdistan Bölgesi Hükümeti kurumlarıyla İngiliz hükümeti arasındaki koordinasyonun öneminin altı çizilirken, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin reform süreci ve başta ekonomik yatırımlar olmak üzere ikili ilişkilerin geliştirilmesiyle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.