image

PeyamaKurd - İngiltere ve Kürdistan Bölgesi tarafından Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun (BMGK) 5 Nisan 1991 yılında 688 sayılı kararının 30’uncu yıldönümü dolayısıyla düzenlenecek etkinliğe Kürdistan Bölgesi Başbakan Mesrur Barzani'nin de katılım göstereceği belirtildi.

BMGK, 5 Nisan 1991 yılında 688 sayılı kararla Kürdistan Bölgesi’ne yönelik aldığı uçuş yasağı üzerinden 30 yıl geçti. Alınan kararın yıldönümü dolayısıyla Kürdistan Bölgesi Hükümeti yetkilileri ve İngiltere’nin eski ve şimdiki hükümetinde yer alan temsilcileri tarafından ortak bir etkinlik yapılacak.

Başbakan Mesrur Barzani'nin, 8 Nisan’da düzenlenecek etkinliğe katılım göstermesi beklenirken, Kürt dostu olarak tanınan eski İngiltere Başbakanı Sir John Major'un da katılacağı belirtildi.

Öte yandan Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Ofisi Sorumlusu Sefin Dizayi, İngiltere’nin Kovid-19’dan Sorumlu Bakanı Nedim Zehawi, Kürdistan Bölgesi İngiltere Temsilcisi Karwan Cemal Tahir ve İngiltere’nin Erbil Başkonsolosu James Thornton da konferans yoluyla katılım gösterecek.

BMGK'nın aldığı bu karar sayesinde, dönemin Baas rejiminin Kürdistan Bölgesi’ne saldırıları engellenmiş ve Kürtler, 36’ncı Paralel’in kuzeyinde kalan bölgede Kürdistan Federal Hükümeti’ni kurmuştu.