image

PeyamaKurd - BAE'deki temaslarını sürdüren Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, katıldığı bir panelde Irak Anayasası’nda Kürdistan Bölgesi’nin haklarının açık bir şekilde belirtildiğini ve bu hakları koruyacaklarını ifade etti.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Küresel Enerji Forumu ve 2022 Dünya Hükümeti Zirvesi kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE)gerçekleştirilen “Enerjinin geleceği ve petrol sonrası dönem” konulu panelde gündem ve dünyadaki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"İsrail bu saldırının bir parçası değildi"

Dubai'de gerçekleştirilen panelde Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman Al Suud ve BAE Enerji Bakanı Suhail Mohamed Al Mazrouei de konuşmacı olarak yer aldı.

Başkent Erbil’e yönelik füze saldırılarında kendilerinin mağdur olduğunu, son saldırının ise hiçbir gerekçesinin bulunmadığını belirten Başbakan Mesrur Barzani, “Bir vatandaşın evini hedef aldılar. Gerekçe bulmak için de İsrail’in bir üssünün hedef alındığını söylediler. Bu doğru değil. Kesinlikle İsrail bu saldırının bir parçası değildi” ifadesini kullandı.

"Aktörler kontrol edilmezse dünyada tehlike sürekli olur"

Başbakan açıklamalarında, “Her zaman tehlike altındaydık. Bugün dünya güvenliğinin bozulmasıyla birlikte bölgedeki tehlike seviyesi de yükseldi” diyerek şu sözlere yer verdi:

“İnsanlar yoksullaşıyor. Terör gruplarını ortaya çıkmasıyla, adaletsizlikten, zulümden şikayet eden bazı insanlar teröre yardım ediyor. Halkı buna yöneltiyor. Bu ülkeler için de böyledir. Ülkeler kendi çıkarlarına göre hareket eder. Bir ülke için kârlı olan bir şey, bir başka ülke tehlike olabilir. Bu yüzden tehlikenin tanımı bölgeden bölgeye değişebilir. Ancak aktörler kontrol edilmezse dünyada tehlike sürekli olabilir.”

Paneldeki konuşmalarında son saldırılarla ilgili uluslararası araştırma talebinde bulunduklarını belirten Başbakan, “Federal Irak hükümeti ve parlamentosundan hatta İranlılardan kendilerinin gelip, bu iddiaların doğru olup olmadığını yerinde görmelerini istedik. Kesinlikle hiçbir temeli yoktur ancak bunun bize bir baskı olduğunu anlıyoruz” dedi.

"Kendi adımıza çaba gösteriyoruz"

Başbakan, Irak’ta yeni bir ittifakla yeni bir hükümet kurmak istedikleri için siyasi baskıya maruz kaldıklarını da vurgulayarak, saldırının bir amacının da kendilerine uyarıda bulunulması olduğuna dikkat çekti.

Ayrıca konuşmalarında enerji arzı sağlayan merkezlerden biri olduklarını vurgulayan Başbakan şu açıklamalarda bulundu:

“Sadece Kürdistan Bölgesi için değil, Avrupa’nın tamamı ve dünya için enerji sağlıyoruz. Daha çok petrol buluyoruz ve bunu geliştirmeye çalışıyoruz, bu bir şeydir. Bu İranlıların çıkarına olmayabilir, bu da başka bir sebep olabilir. Kendi adımıza çaba gösteriyoruz ve en azından dünyadaki bu eksikliği tamamlamak istiyoruz."

Başbakan, sadece füze saldırılarıyla değil, kurumların suiistimal edilmesiyle de kendilerinin engellenmeye çalışıldığını oysa yaptıkları çalışmaların Irak, bölge ve dünyanın çıkarına olduğunu vurguladı.