image

PeyamaKurd - Duhok Amerikan Üniversitesi’nin ABD’deki 6 üniversite ile işbirliği içerisinde olduğunu dile getiren Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin tek gelir kaynağının petrol olmasını istemediklerini ve gelir çeşitliliğine yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Matthew Tueller ile birlikte Duhok Amerikan Üniversitesi öğrencilerinin mezuniyet törenine katıldı.

"Kürdistan’daki diğer üniversiteler için örnek"

Başbakan Mesrur Barzani, törende mezun olan öğrencileri tebrik ederek, Duhok Amerikan Üniversitesi’nin Kürdistan Bölgesi’nde online eğitimin öncülüğünü yaptığını dile getirdi.

Başbakan Duhok Amerikan Üniversitesi’nin Kürdistan’daki diğer üniversiteler için örnek olduğunu kaydederek, üniversite öğrencilerinin gönüllü olarak gerçekleştirdikleri etkinliklerden övgüyle söz etti.

Mesrur Barzani, geçtiğimiz yıllarda Kürdistan’da kaliteli akademik kurumların kurulmasına ve bu kurumlardan liderlerin yetiştirilmesine yönelik hayalinin olduğunu belirterek, IŞİD’le mücadele sürecinde Başkan Mesud Barzani tarafından Duhok Amerikan Üniversitesi’nin Mustafa Barzani binasının açıldığını belirtti.

"Eğitime ve özel sektöre destek sözü"

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani’ye söz konusu üniversiteye ve eğitime verdiği sürekli destekten ötürü teşekkür eden Başbakan, Duhok Amerikan Üniversitesi’nin ABD’deki 6 üniversite ile işbirliği içerisinde olduğunu vurguladı.

Başbakan, Kürdistan Hükümetinin eğitimin çeşitlendirilmesine ve özel sektöre desteğini kaydederek, Kürdistan Bölgesi’nin tüm illerinde yeni projelerin açılışlarının yapıldığını kaydetti.

Kürdistan doğasının korunmasının önemine vurgu

Ayrıca konuşmalarında öğrencilere, üniversitede almış oldukları eğitimi çalışma hayatında hizmete sunmalarını isteyen Başbakan, millete tüm imkanlarla hizmet edilmesinin önemine işaret etti.

Başbakan, Hükümetin faklı alanlardaki çalışmalarını sürdüreceğini vurgulayarak, Kürdistan’ın doğasının korunmasının önemine dikkat çekti.

Duhok Amerikan Üniversitesi’nin eğitiminin dünya standartlarında olduğunu söyleyen Başbakan, öğrencilerin Koronavirüse rağmen eğitimlerini tamamlayıp mezun olduğunu bildirdi.