image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, Irak Ulusal Haber Merkezi’ne yaptığı açıklamada Bağdat hükümetinin yaratmış olduğu bütçe sorunu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kubat Talabani, Irak hükümetinin Kürdistan Bölgesi bütçe payının sadece yüzde 5’ini ödediğini ve uzun süredir bu paranın da ödenmediğini açıklayarak tepki gösterdi.

Talabani, Kürdistan Bölgesi’nin Basra petrol gelirlerine el koyduğu yönünde siyasi güçlerin sürekli Kürtleri suçladığını, ancak bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını bu konuda kendilerinin sorumlu olmadığını söyledi.

Talabani, belgelere göre; Kürdistan Bölgesi’nin tüm Irak bütçesinde sadece yüzde 5 pay aldığını ancak bu paranın 2014-2018 yılları arasında ödenmediğini hatırlattarak, “Biz merkezi Irak hükümetinden uzun süredir ödenek almadık” dedi.

“Bu ödenek Zikar ve Basra vilayetleri için harcansaydı biz mundane memnuniyet duyardık” diyen Talabani, Ancak bu para kayıptır. Nereye gittiği yetkililerce açıklanmıyor” ifadesini kullandı.

Öte yandan Kubat Talabani, “Kürdistan Bölgesi hükümeti, merkezi Irak hükümetinin tüm şartlarını uygulamaya hazırdır” değerlendirmesinde bulundu.

“Günlük 250 bin varil petrol gönderimi ya da Kürdistan Bölgesi’nin petrolden elde ettiği gelirin gönderilmesi anayasa çerçevesinde biz hazırız” diyen Talabani, “Kürdistan Bölgesi’nin tek gelir kaynağı petroldür. Kürdistan Bölgesi’nin çeşitli giderlerini karşılayacak başka bir kaynak bulunmuyor. Eğer bu giderler ödenmez ise borçlar Kürdistan Bölgesi halkına kalır” diye konuştu.