image

PeyamaKurd - Başkan Barzani, 2002 yılında bir CIA heyetinin kendisiyle görüşerek, Saddam Hüseyin liderliğindeki Baas rejiminin yıkılacağını ilettiğini dile getirdi.

Başkan Mesud Barzani, 2002 Nisan ayında dönemin ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryan Crocker başkanlığındaki bir heyetin kendisini ziyaret ettiğini kaydederek şu ifadelere yer verdi:

“Heyet, ABD’nin Saddam rejimiyle ilgili düşüncesini bana açıkladı. Aynı ayın 14’ünde Mam Celal’le birlikte Washington’u ziyaret etmemizi önerdiler. Heyet, Kürtlerin kendi içinde birlik olmasının önemini vurguladı, elde edilenle ilgili memnuniyetlerini dile getirdi.”

Kürtler Irak’ın kurulmasını hedefleyen her süreci destekliyor

Başkan Barzani cevap olarak, “Kürtler, demokrat, federal ve kapsayıcı bir Irak’ın kurulmasını hedefleyen her süreci destekliyor. ABD’den milletimizin geleceğinin garanti altında olması güvencesini istiyoruz. Washington da komşu ülkeleri, bizim hiç kimse için tehdit oluşturmadığımız konusunda bilgilendirebilir” ifadelerini kullandı.

15 Nisan’da Başkan Barzani, Mesrur Barzani ve Hoşyar Zebari’yle birlikte özel bir uçakla Almanya’nın Frankfurt kentine giderek kendisini bekleyen Amerikalılarla bir araya gelir. Kürt heyetinde Celal Talabani, oğlu Bafil Talabani, Berhem Salih’ten oluşuyordu. Oradan ABD’ye giden heyet, Virginia eyaletindeki bir misafirhanede kalır. Burada önemli bir toplantı gerçekleştirilir. Amerikan heyeti CIA Direktör Yardımcısı John McLaughlin, Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Wayne A. Downing ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryan Crocker’den oluşuyordu. Bu da toplantının Beyaz Saray, istihbarat ve dışişlerinin koordinesinde gerçekleştiğini gösteriyordu.

Toplantıda Saddam rejiminin düşürülmesine karar verildiğini ve bundan pişman olunmayacağını kaydeden ABD heyeti, “ABD Saddam’ı iktidardan uzaklaştırmaya karar verdi” kararını imzalayarak ciddiyetini belirtirken, “Kürtler haklarını elde etmeli” diyerek de not bırakıyordu.