image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un selamını Başkan Barzani’ye ileten Rus diplomat Bogdanov, Kürdistan halkı ve Kürdistan Bölgesi’nin Irak ve bölgedeki rolünün önemine dikkat çekti.

Başkent Erbil'de Başkan Mesud Barzani, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Orta Doğu ve Kuzey Afrika Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Rus diplomat Bogdanov görüşmede, Rusya’ya göre Kürdistan Bölgesi’nin Irak’ta önemli bir role sahip olduğunu ve istikrar faktörü olduğunu ifade etti.

Başkan Barzani, Rojava Kürtlerine ilişkin endişelerini iletti

Yapılan görüşmede taraflar, Irak’taki siyasi gelişmeler ve Ekim ayında gerçekleşen seçimlerin yanı sıra, terör saldırıları ve terörün yeniden canlanmasının nedenlerinin ortadan kaldırılması ele alındı.

Başkan Mesud Barzani, Suriye meselesini de ele alırken, Rojava'daki Kürtlerin geleceğine dair duyduğu endişeleri iletti.

Ayrıca Bogdanov görüşmede, Kürdistan halkı ile Rusya halkı arasındaki tarihi ilişkilere değinerek, söz konusu ilişkilerin gelişmesinde Barzani ailesinin rolünün önemine dikkat çekti.

Ayrıca Rus diplomat görüşmede, ülkesinin Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerinin daha da gelişmesini istediklerini dile getirdi.