image

PeyamaKurd- Başkan Mesud Barzani ile Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) Irak Cumhurbaşkanı adayı Berhem Salih bir araya geldi.

Mesud Barzani görüşmenin ardından yaptığı yazılı açıklamada,

“Sayın Dr. Berhem Salih Cumhurbaşkanlığı konusunu görüşmek üzere bugün bizi ziyaret etti. Dr. Berhem Salih’e saygı duymakla beraber bu makam sadece belli bir şahıs ve parti ile değil Irak’ın bütün bileşenleri ve Kürdistan halkı ile ilgilidir. Bütün Kürdistani tarafların ortak bir adayda anlaşması bizim için daha iyi olurdu. Ancak KYB adayını tek taraflı olarak açıkladı ve ardından diğer Kürt partileri ile Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) de kendi adayını açıkladı.

Şu anda konunun açıklığa kavuşturulması için Kürdistani tarafların cumhurbaşkanı adayını belirlemesi gerekir. Bağdat’taki Kürdistani grupların cumhurbaşkanı adayını belirlemesi bizim için daha iyi olacaktır. Bağdat’taki Kürdistani tarafların çoğunluğunun oyunu alan kimsenin Kürdistan’ın cumhurbaşkanı adayı olması ve diğer tarafların da Bağdat’taki Kürdistan’i grupların kararına saygı duymasını umuyorum” ifadelerine yer verdi.