image

PeyamaKurd - Başkan Mesud Barzani, Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada bağımsızlık referandumu kararının alındığı 7 Haziran 2017’nin “tarihi bir gün” olduğunun altını çizdi.

bağımsızlık referandumu kararının alındığı 7 Haziran 2017’nin “tarihi bir gün” olduğunu dile getiren Başkan Barzani, Kürdistan için önemli bir karar olduğuna dikkat çekti.

7 Haziran’ın birinci yıldönümü dolayısıyla Twitter hesabından bir açıklama yapan Başkan Barzani, “7 Haziran tarihi bir gündü. Geri adım atmayan ve boyun eğmeyenlere teşekkürü bir borç bilirim” ifadesini kullandı.

2017’nin 7 Haziranında, Başkan Barzani’nin liderlik yaptığı geniş katılımlı toplantıda, Kürdistan bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017’de yapılması kararlaştırılmıştı.

Başkan Barzani Başkanlığında yapılması planlanan referanduma, Küresel ve bölgesel güçlerin büyük çoğunluğu karara karşı çıkıp geri adım atılmasını istemesine rağmen, Kürtler bağımsızlık taleplerini ortaya koymak için 25 Eylül’de sandık başına gitti.

Referandumda seçmen; Kürtçe, Arapça, Süryanice ve Türkçe dillerinde, "Kürdistan Bölgesi ve Kürdistan Bölgesi dışında kalan Kürt yerleşimlerinin bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz?" yazılı pusulalarla oy kullandı. Sandıktan %92.73'lük “Evet” sonucu çıktı.