image

PeyamaKurd - Başkan Mesud Barzani, Barzaniler Enfali’nde katledilen 8 bin sivilden 100’ünün kalıntılarının defin töreninde yaptığı konuşmada, soykırıma tabi tutulanların yaşlarının 12 ile 90 arasında değiştiğini ifade ederek, “Hiçbir suçları yoktu. O zalimlere göre tek suçları Barzani olmaktı” sözlerini kullandı.

Başkan Mesud Barzani’nin yaptığı konuşmadan önemli başlıklar şu şekilde:

“Bir kez daha derin yaramız açılmıştır. Bugün burada, zalim ve diktatör tarafından şehit edilen 8 bin masum ve mazlum şehitten 100’ünün kalıntılarını karşılıyoruz

39 yıl önce bugün, diktatör Baas rejimi, 8 bin masum insanı vahşice Irak’ın güneyindeki çöllere sürdü. Aralarında 12 yaşında çocuklar da vardı, 99 yaşındaki yaşlılar da. Onların hiçbir suçu yoktu. O zalimlere göre onların tek suçu Barzani olmaktı.

Sırf Barzani oldukları için şehit olanlar, büyük şehitlerdir. Düşmanlar birçok kez Barzaniler yok oldu diye avundular. 1892 yılından bu yana Barzan bölgesi ve Barzan köyü 16 kez yakıldı, yıkıldı. Bu millet her zaman karşı koydu ve zorbalara teslim olmadı, bölgelerini yeniden inşa ettiler.

8 bin kişinin şehit edilmesi büyük bir felakettir, derin bir yaradır. Unutmayın. Buradan şunu söylemeyi bir görev biliyorum. O kahraman anneler, evlatlarının, babalarının yokluğunu hissetmemesi için işçilik yaptılar, alın terleriyle çocuklarını yetiştirdiler. Bu anıtın büyük bir bölümü, o annelerin yetiştirdiği annelerin evlatlarının elleriyle inşa edildi. Size teşekkür etsem, teşekkür az kalır. Müsaade edin, o toprağa bulanan, çalışırken yaralanan o ellerinizi tek tek öpeyim. Gururla o elleri öpüyoruz.

“Diktatör gururla şöyle demişti: Barzaniler hak ettikleri cezayı aldı, cehenneme gönderildiler”

Barzaniler ve Germiyan’dan Behdinan’a kadar tüm Enfal şehitlerinin kalıntılarının bulunması ve ata topraklarına getirilmeleri için çok çaba sarf edildi. Bu çabamızı sürdüreceğiz. Bağdat’ta federal parlamento, Kürdistan Parlamentosu ve Temyiz Mahkemesi, hepsi bunun bir soykırım olduğuna karar verdi. Irak hükümetini, şehitlerin kalıntılarının getirilmesi ve şehit yakınlarına tazminat ödemekle görevlendirdi.

Diktatör gururla şöyle demişti: Barzaniler hak ettikleri cezayı aldı, cehenneme gönderildiler. Bugün Barzaniler gururlu bir şekilde aramızdalar, o ise cehenneme gitti. Barzaniler cennettedir.

Bir kez daha önce kendime sonra sizlere başsağlığı diliyorum. Her biriniz, bir sevdiğinin ya da birkaç sevdiğinin acısını taşıyor. Hepinizi acıları bizim omuzlarımızdadır. Ben de sizler gibi, bu cenazeler arasında hangisi kardeşim, hangisi yeğenim, hangisi kuzenim bilmiyorum.

Ancak onlardan her biri benim kardeşim, kuzenim, yeğenim ve akrabamdır. Allah bize huzur ve sabır versin inşallah. Allah onların mekanını cennet eylesin, Allah yardımcımız olsun.”