image

PeyamaKurd- Başkan Mesud Barzani bugün, İngiltere’nin Bağdat Büyükelçisi Mark Bryson-Richardson’la bir araya gelerek bir dizi görüşme yaptı. Başkan Barzani, yaptığı siyasi değerlendirmeler sonucunda, tüm tarafların Kürdistan Bölgesi’nin statüsüne saygı duymaları gerektiğini söyledi.

Erbil Başkonsolosu David Hunt’ın da hazır bulunduğu görüşmede, Irak’taki son gelişmeler, siyasi süreç önündeki engeller ve kurulacak olan yeni hükümetle ilgili adımların değerlendirildiği bildirildi.

Başkan Barzani, Irak’taki siyasi tarafların ortaklık, denge ve uzlaşı prensiplerine bağlı olması gerektiğini vurgulayarak, Irak hükümetinin Kürdistan halkının haklarına saygı duyması, Kürdistan Bölgesi’nin mali haklarını gözetmesi gerektiğini ifade etti. Başkan Mesud Barzani ayrıca, tüm tarafların Kürdistan Bölgesi’nin anayasası ve statüsüne saygı duyması gerektiğinin altını çizdi.

Ayrıca görüşme esnasında, siyasi ve bölgesel konuların dışında, Kürdistan Bölgesi Yönetimi ve İngiltere arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin de değerlendirildiği bildirildi.