image

PeyamaKurd- Başkan Mesud Barzani, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) tarafından Erbil'deki Franso Heriri Stadyumu'nda düzenlenen mitingde konuştu.

25 Eylül 2017'de gerçekleştirilen Kürdistan bağımsızlık referandumun yıldönümünde başkent Erbil'de halka hitap eden Başkan Mesud Barzani, "Bu kutlu günde, geçtiğimiz yıl aynen bu günde siz kendi oylarınızla geleceğiniz için karar verdiniz ve iradenizi tüm dünyaya gösterdiniz. Oy kullanan o ellerinizi öpüyorum" ifadelerini kullandı.

Her halkın kendi geleceğini tayin etmeye hakkı olduğuna vurgu yapan Başkan Barzani, "Siz de kendi geleceğinizi tayin etme karar verdiniz ama yanlış yorumladılar. Size gelip sormaları gerekirdi. Niçin bağımsızlık istiyorsunuz? Bu milletin düşüncelerini ne için sormadınız? Bunca Enfal, katliam ve yaşanan zulümlerden sonra biz tek seferde bağımsızlık ilan edeceğiz demedik. Bu bir süreç işidir" dedi.

“Bizi cezalandırmak istediler, onurumuzu kırmak istediler”

Başkan Barzani şöyle devam etti, "Bizi cezalandırmak istediler. Sınırlarımızı kapatıp bize saldırdılar. Bizim onurumuzu kırmak istediler ama biz de ölsek bile onurumuzu çiğnetmeyiz dedik. Size ve tüm Peşmergelere teşekkür ediyorum. Bu süreçte tekrar anlaşıldı ki, silah ve ateşle hiçbir sorun çözülmez. Sorunlar diyalog ve barış içerisinde çözülür.”

Irak Parlamento seçimlerinde sizler verdiğiniz oylarla KDP'yi Kürdistan ve Irak'ta 1'inci parti yaptınız. Ve başımızı yükselttiniz. Benim çekincem vardı. Irak halkı Kürdistan halkını cezalandırmak isteyen siyasetçilere oy verip onları tekrar güçlü bir şekilde sandıktan çıkarırlar mı diye düşünüyordum ama Irak halkı Kürdistan'a düşmanlık yapanları cezalandırdı. Irak halkına çok teşekkür ediyorum.

“Birlik ortadan kalkarsa ihanete uğrarız”

Ölümsüz lider Mele Mustafa Barzani'nin bize vasiyeti ve nasihatidir: Halkların birbiriyle savaşması küfürdür. İktidarlar gelip geçer ama milletler kalır.

Ben her zaman söyledim. Kürdistan'a sığınanlar sorunları çözülene kadar burada misafirimiz olarak rahat bir şekilde yaşayacaklardır. Birliğin bazı şartları vardır. Millet olmanın bazı şartları vardır.  O şartlar yerine gelmediğinde birlik ortadan kalkar ve 16 Ekim'de yaşandığı gibi ihanete uğrarız.

Bu ayın 30'unda Kürdistan Parlamentosu seçimleri var. Sizin karar vereceğiniz gün. Nasıl bir Kürdistan istiyorsunuz? Güvenlik, istikrar, kalkınma, yapılandırma ve tüm hizmetlerin büyüyerek devam etmesini istiyor musunuz. Ben istediğinize inanıyorum.

“Boyun eğmeyin, geleceğe yürüyün”

Peşmergelerin kanına vefa olarak sandıkların başına gidip, 183'üncü listeye oy vereceğinize inanıyorum.

Biz size karşı dürüst olacağımıza dair söz veriyoruz. Sizin başınıza bir sıkıntı geldiğinde, tehlikeye düştüğünüzde biz canımızı veririz ve sizi yalnız bırakmayız. Peşmergeye selam olsun. Peşmergeye inanın. Hepinizi en içten duygularla selamlıyorum. Son olarak, geleceğe doğru yürüyün ve asla boyun eğmeyin diyorum."