image

PeyamaKurd - Irak Yüksek Federal Mahkemesi’nin bugünkü kararını değerlendiren Başkan Mesud Barzani, söz konusu kararın sadece Kürdistan Bölgesi'ne değil, aynı zamanda siyasi sürece, Irak hükümetine ve Devleti Yönetme Koalisyonun programına da aykırı olduğuna dikkat çekti.

Federal Mahkeme'nin Kürdistan Bölgesi'ne yönelik bugünkü kararına ilişkin bir mesaj yayınlayan Başkan Mesut Barzani, “Ne yazık ki Irak Federal Mahkemesi, Kürdistan Bölgesi'ne karşı bir kez daha düşmanca bir tavır sergiledi. Federal hükümetin Kürdistan Bölgesi'ne göndermesi gereken paranın Kürdistan Bölgesi'ne gitmesini engelledi” dedi.

"Asıl sorun hak ve ilkelerin ihlalidir"

Açıklamasında, “Buradaki asıl sorun paranın miktarı değil, hak ve ilkelerin ihlalidir" diyen Başkan Barzani, şu sözleri kullandı:

"Devleti Yönetme Koalisyonuna katılımımızın ve yeni Irak hükümetinin kurulmasının, tüm tarafların üzerinde mutabakata vardığı açık ve ayrıntılı bir programa dayandığının herkes farkında."

"Mahkemenin kararı Kürdistan'a ve Irak hükümet programına karşıdır"

Başkan Barzani'nin Kürdistan Bölgesi ve Irak kamuoyuna hitaben yayınlanan mesajında şu ifadelere yer verildi:

"Kürdistan halkının meşru hakkı olan Kürdistan Bölgesi'nin bazı haklarının verilmesi de programda yer aldı ve üzerinde anlaşmaya varıldı. Federal Mahkeme'nin bugünkü kararı, Kürdistan Bölgesi karşıtı olmaktan önce, siyasi sürece, Irak hükümetine ve Devleti Yönetme Koalisyonun programına karşıdır."

Söz konusu kararın düşmanca olduğuna vurgu yapan Başkan Barzani, “Kürdistan Bölgesi ile Bağdat arasında ne zaman olumlu bir hava oluşsa ve sorunların çözülmesi için bir fırsat ortaya çıksa, Federal Mahkemenin hemen bu fırsatı yok etmeye çalışması ve düşmanca bir kararla fırsatı ortadan kaldırması şaşırtıcıdır” mesajında bulundu.

Irak hükümeti ve siyasi partilere çağrı!

Ayrıca Başkan Barzani mesajının devamında, Federal Mahkeme için şu değerlendirmelerde bulundu:

“Belli ki şüpheli bir ajandayı uyguluyor ve önceki rejimin Devrim Mahkemesi'nin yerini aldı. Irak hükümetini ve Devleti Yönetme Koalisyonunu oluşturan partileri, Federal Mahkeme'nin Irak ve Kürdistan Bölgesi'nin çıkarlarına yönelik ihlalleri ve muhalefeti karşısında tutum sergilemeye davet ediyorum."