image

PeyamaKurd - Başkan Mesud Barzani’nin terör örgütü IŞİD’in yenilgisinde belirleyici bir rolü olduğuna dikkat çeken Peşmerge Güçleri Genelkurmay Başkanı Cemal Eminki, Başkan Barzani'nin savaştaki liderliğine vurgu yaptı.

Terör örgütü IŞİD’in, Irak ve Suriye’de ilk kez Peşmerge Güçleri tarafından Gwer-Mahmur Cephesi’nde yenilgiye uğretılması tüm dünyada yankı buldu.

Peşmerge Güçleri Genelkurmay Başkanı Cemal Eminki, K24’e yaptığı açıklamada, “Başkan Mesud Barzani’nin IŞİD’in yenilgisinde belirleyici bir rolü vardı. Savaşta liderliği üstlendi ve bu da oldukça etkili oldu” ifadesini kullandı.

"Başkan Barzani, Irak ordusuna büyük destek sundu"

IŞİD ile yapılan savaşa değinen Cemal Eminki, Başkan Barzani’nin IŞİD’e karşı savaşan tüm taraflara destek olduğunu belirterek, “Başkan Barzani, Musul’un kurtarılmasında da Irak ordusuna büyük bir destek sundu ve savaşın kazanılmasında rol üstelendi” sözlerine yer verdi.

Ayrıca askeri uzman Adil Kakeyi, IŞİD ile yapılan savaşa yönelik K24’e yaptığı değerlendirmesinde, “Peşmerge Güçleri olmasaydı IŞİD Bağdat Bağdat’ı kontrol edecekti” şeklinde konuştu.

Adil Kakeyi, Peşmerge Güçleri’nin IŞİD’i yenilgiye uğratmasının örgütün Irak’a büyük zararlar vermesini engellediğini belirterek şunları dile getirdi:

“Irak, Peşmerge’nin akanları sayesinde ayakta kaldı. Tüm dünyanın olduğu gibi Iraklıların içindeki korku ve endişe Peşmerge’nin zaferi sayesinde ortadan kalktı."