image

PeyamaKurd- Başkan Mesud Barzani Kürdistan halkının 1991’de Saddam rejimine karşı başlattığı Raperîn’inin (ayaklanma) yıldönümü münasebeti ile bir mesaj yayımladı.

Başkan Mesud Barzani yayımladığı mesajında ise şu ifadelere yer verdi:

“Kürdistan halkının Raperîn’in 27’inci yıldönümü vesilesiyle halkımızın özgürlüğü uğruna şehit düşenlerin ruhunu şad ederken, tüm Kürdistan vatanseverleri, mücadele edenleri ve kahraman Peşmergelerimizi binlerce kez selamlıyorum..

İşgal ve zulmü kabul etmeyerek 1991 baharında düzenlediği Raperîn Kürdistan'ın elde etmiş olduğu değerli kazanımlarda önemli bir duraktır.  bu olaylar özgürlük ve hakların bahşedilmediğini mücadeleyle elde edildiğini herkese göstermiştir.”

Mesajında Irak Parlaemntosu’nda kabul edilen 2018 bütçesine de değinen Barzani “Dün Irak Parlaemntosu’nda kabul edilen 2018 bütçe yasası Anyasa’da belirlenen birlik, ortaklı ve dengelerin ihlal edilmesi ve Kürdistan halkına boyun eğdirmenin bir planıdır. Umarım bu tavırda hem içerde hemde dışarda  Kürdistan halkının nasıl bir zihniyet ve kültürle yaşamak zorunda kaldığının bir kez daha herkese göstermiştir" ifadelerini kullandı.

Başkan Barzan artık Irak Parlamentosu’nun bu tavrına cevap verilmesi gerektiğini belirterek “Kürdistan’daki tüm siyasi taraflar toplanarak bu konuda bir karara varmalı ve ortak tavır sahibi olmalıdırlar"  dedi.

Mesajının sonunda ise Başkan Barzani Kürdistan halkına Kürdistan’a yönelik kuşatma ve baskılara rağmen onurluca ve çelikten çelikten iradeyle gösterdiği direnişten dolayı teşekkür etti.

Mesud Barzanî

04.03.2018