image

PeyamaKurd- Başkent Erbil’de kentin ileri gelen şahsiyetleriyle bir araya gelen Başkan Mesud Barzani, Kürdistan, Irak ve bölgenin içerisinden geçtiği sürece yönelik bazı değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Barzani, Erbil'de yaptığı konuşmada, “Kürdistan'ı korumaya yeminli olduklarını” vurguladı.

Balkan Barzani 16 Ekim ihanetine de değinerek, “Bağdat’taki yöneticiler Kürdistan’la aralarında yaşanan sorunları kullanarak, Irak halkını Kürdistan halkına düşman etmek ve yöneticiler arasındaki sorunu Kürt-Arap sorunu haline getirmek istediler. Fakat 12 Mayıs’ta yapılan seçimler ortaya çıkardı ki, halk o yöneticileri desteklemedi ve Irak halkı Kürdistan halkını cezalandırmak isteyen yöneticileri sandıkta cezalandırdı” diye konuştu.

Biz, her durumda can verdik

Başkan Barzani “Biz savaşa karşıyız. Bağdat’la ilişkilerimizin her zaman diyalog ve barış çerçevesinde devam etmesini istedik ve istiyoruz. Ama bizi savaşa mecbur bıraktıklarında KDP Kürdistan halkını ve topraklarını korumaya yeminlidir” dedi. 

Başkan son olarak, “Biz her zaman bu milletin hizmetinde olduk ve bu millet için, amaçlarımız için gerekli olan her durumda can verdik. Milletimizin başaracağına olan inancım tamdır” ifadelerini kullandı.