image

PeyamaKurd- Türkiye ve ÖSO paralı milislerinin Rojava’ya yönelik başlattıkları operasyonda 17 Ekim tarihinde Sere Kaniye kentine atılan bir havan topunun patlaması sonucu yaralanan 13 yaşındaki Muhammed Hamid adlı çocuk, Başkan Barzani’nin emri ile tedavi edilmek üzere Fransa’ya gönderilecek.  

Başkan Mesud Barzani’nin talimatıyla, Sere Kaniye kentine yapılan bombardıman sonucu vücudunda ağır yanıklar oluşması sonrası Kürdistan’ın başkenti Erbil’e getirilen 13 yaşındaki Muhammed Hamid tedavi için Fransa’ya gönderiliyor.

Başkan Barzani, Tedavi Sürecini YakındanTakip Ediyor

Rojavalı Muhammed Hamid’in tedavisi ile yakından ilgilenen Başkan Mesud Barzani, tedavi sürecinin devam ettirilmesi amacıyla Fransa’daki makamlarla bağlantı kurarak özel uçakla Fransa’ya gönderilmesi için talimatı verdi.

Dün de Muhammed’in babası Hamid Muhammed’i arayarak yaşananlardan dolayı duyduğu derin üzüntüyü bildiren Başkan Barzani, Muhammed’in tedavisi için ne gerekiyorsa yapacaklarını söylemişti.

Kimya Uzmanı: Deliller ve Vücutta Oluşan Yanıklar kimyasal Silahın Göstergesi

Üniversite öğretim görevlisi ve kimya uzmanı Dr. Salih Necib, Rojava’da yaralanan Muhammed Hamid adlı çocuğun vücudundaki izlerin “yasaklı beyaz fosfor” kullanıldığını gösterdiğini söyledi.

Kemiklere Kadar Etki Ediyor

Beyaz fosforun tüm patlayıcılarda rahatlıkla kullanılabileceğini belirten Dr. Salih Necib, “Patlama anında fosfor hava yani oksijen ile temas ettiğinde fosforik asid oluşturuyor ve anında orada bulunan insanların cildinin içten dışa doğru yanmasına neden oluyor. Fakat bu etki sadece ciltle sınırlı kalmıyor aynı zamanda kalp, ciğer, böbrekler ve hatta kemikleri de etkiliyor.   

 “1980 Konvansiyonel Silahlar Konvansiyonu’na göre beyaz fosforun kamuflaj ve aydınlatma gibi amaçlarla askeriyede kullanılmasına onay verilse de sivil halk üzerinde veya hava saldırılarında sivillerin yoğun olarak bulunduğu yerlerde kullanılması yasaklanmıştır. Yaralının vücudunda gördüğüm izler beyaz fosfor kullanıldığını gösteriyor, patlamada oluşan dumanın görüntüleri de ispatı güçlendiriyor” dedi.