image

PeyamaKurd - Rusya’da hayatını kaybeden Yuri Nebiyev'in hayatını kaybetmesine ilişkin mesaj yayımlayan Başkan Mesud Barzani, Nebiyev'in Kürtlerin birlik olmasında ve milli düşüncenin yayılmasında önemli rol oynadığını ifade etti.

Başkan Mesud Barzani, Kürt Halkına Yardım ve Destek Örgütü Başkanı ve Riya Taze internet sitesi sorumlusu Yuri Nebiyev’in hayatını kaybetmesinin ardından başsağlığı mesajı yayımladı.

"Kürtlerde milli düşüncenin yayılmasında rol aldı"

Nebiyev ile ilgili üzüntülerini ifade eden Başkan Barzani mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Rusya’daki Kürt Halkına Yardım ve Destek Örgütü Başkanı Yuri Nebiyev’in ölüm haberini derin üzüntüyle almış bulunmaktayım. Mamoste Yuri Nebiyev, Kürtlerin birlik olmasında, Kürt kültür ve milli düşüncenin yayılmasında önemli rol oynayan sadık ve milli bir şahsiyetti."

Başkan Barzani, Yuri Nebiyev’in ailesine, yakınlarına ve Kürt Halkına Yardım ve Destek Örgütü’ne başsağlığı dileyerek, “Yüce Allah’tan, merhuma ruhunu rahmetine kavuşturmasını diliyor, herkese sabır ve huzur vermesini temenni ediyorum” sözlerine yer verdi.

Rusya’da bulunan Kürt Halkına Yardım ve Destek Örgütü Başkanı ve Riya Taze internet sitesi sorumlusu Yuri Nebiyev, 68 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Nebiyev’in, Moskova’daki bir hastanede tedavi gördüğü öğrenildi. 1953 yılında Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te dünyaya gelen Nebiyev, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından Moskova’ya yerleşti.

Rusya Kürtlerinin önde gelen isimlerinden olan Yuri Nebiyev, Kürt davasının önemli savunucularındandı.