image

PeyamaKurd - Irak'ta bazı medya organlarında çıkan, Başkan Barzani’nin Koordinasyon Çerçevesi liderlerine farklı mesajlar gönderdiğine dair iddialar Başkan Mesud Barzani’nin ofisinden yapılan açıklama ile yalanlandı.

İddialara ilişkin yayımlanan açıklamada, “Başkan Barzani için gelecek Irak hükümetinde kişi ve taraf adı önemli değil, anayasanın uygulanması ve gelecekteki Irak hükümetinin programı önemli” sözleri kullanıldı.

Başkan Barzani'nin Ofisi'nden yapılan açıklamada iddialara ilişkin şu açıklamaya yer verildi:

“Bazı medya organlarında, Irak’taki siyasi süreç ve gelecekteki Irak hükümetinin başbakan adaylarının isimleriyle ilgili Başkan Barzani’nin Koordinasyon Çerçevesi liderlerine farklı mesajlar gönderdiğine dair haberler yayınlandı. Buradan tüm taraflara, bu haberlerin doğruluktan uzak ve temelsiz olduğunu açıklıyoruz."

Öte yandan açıklamada, “Bununla birlikte Irak siyasi süreci ve gelecek hükümette, kişi ve tarafların isimlerinin Başkan Barzani nezdinde önemli olmadığını vurguluyoruz" denilerek, "Önemli olan anayasanın uygulanması ve gelecekteki Irak hükümetinin programıdır. Bu program 3 prensip olan ortaklık, denge ve uzlaşı temelinde olmalı” değerlendirmesinde bulunuldu.