image

PeyamaKurd - Resmi temaslarda bulunmak üzere Fransa’da bulunan Kürdistan Başkanı Neçirvan Barzani, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ile bir araya geldi.

Paris Belediye Başkanı Hidalgo, görüşmede Başkan Neçirvan Barzani’ye kentin sembollerini içeren hediye takdim etti. Barzani de Hidalgo’ya üzerinde Erbil Kalesi resminin bulunduğu çiniyi hediye etti.

Anne Hidalgo, yapılan görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada, görüşmenin çok önemli olduğunu ve yakın zamanda Kürdistan Bölgesi ile ekonomik, kültürel ve turizm işbirliği alanlarında önemli bir anlaşmaya imza atacaklarını ifade etti.

Hidalgo, Erbil'i iki defa ziyaret ettiğini ve çok etkilendiğini belirtti. Paris Belediye Başkanı ayrıca terö örgütü IŞİD'e karşı mücadelede elde ettiği zaferden dolayı bir kez daha Peşmerge Güçleri'ne teşekkür etti.

Öte yandna Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ise, dün Elysee Köşkü’nde Fransa Devlet Başkanı Macron ile görüşmüş ardından da Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile bir araya gelmişti.