image

PeyamaKurd - Başkan Mesud Barzani, son dönemde Rojava ve Suriye’de yaşananlara yönelik  bir açıklama yaparak, “Kürt halkının Rojava’daki mevcut durumu üzüntü verici” ifadelerini kullandı.

Başkan Barzani, açıklamasında:  “Suriye’de son yaşanan olaylar özellikle de Kürt halkının bu ülkedeki mevcut durumu üzüntü vericidir. Geçmişte de Kürt halkının Suriye’deki geleceğine ve Rojava’da sorunlar yaşanmıştı.

Gelinen aşamaya dönük düşüncelerimizi belirtmiştik. Üzüntümüzü ve mevcut durumun yaşanmaması için düşüncelerimizi beyan etmiştik. Durumun bu aşamaya gelmemesi gerekiyordu” ifadelerini kullandı.

Başkan Barzani açıklamasına şöyle devam etti: “Çok sayıda Suriye vatandaşı Kürt, göçmen olarak yaşamını sürdürmek zorunda bırakıldı. Bununla birlikte, IŞİD’in terör saldırıları, siyasi durumun kötüleşmesi, geçmişteki tehditler Suriye’deki Kürt halkını oldukça incitmiş durumda. Ve halen IŞİD’le savaş son bulmuş değil!

Son yaşananların ve bundan sonra yaşanacakların daha fazla şiddet ve savaşın tırmanmasına sebep olmamasını diliyorum. Artık Suriye’deki vatandaşlar ve Kürt halkının daha fazla acı çekmemesi gerekiyor.”