image

 

PeyamaKurd- Iraklı bir parlamenter, Demokrasi ve Adalet için Koalisyon Başkanı Berhem Salih'ın Irak Parlamento Başkanlığı görevine getirilmek istendiğini açıkladı.

Someriye News'un haberine göre, Irak Türkmen İslami Partisi Genel Sekreteri Casım Muhammet El Bayati, Irak Parlamento Başkanlığı görevini Berhem Salih'e ve Cumhur Başkanlığı görevini de Suni bir Arab'a verilmesi için girişimlerin olduğunu belirtti.

Parlamentoda çoğunluğu temsil eden grupların perde arkasında ülkede yönetim değişikliğini gerçekleştirmek istedikleri söyleniyor. Ayrıca bu çabaların bir parçası olarak Irak Parlamento Başkanlığı ve Cumhur Başkanlığı görevinde değişikliğe gidilecek. Kararlaştırıldığı üzere, Irak Parlamento Başkanlığı Kürtlere, Cumhur Başkanlığı görevi de Suni Arab'lara verilecek.  

Öte yandan, Bayati'nin dediğine göre, parlamenterlerin önemli bir kısmı, yapılacak bu değişiklikler konusunda hem fikir oldukları ve mevcut durumda Demokrasi ve Adalet için Koalisyon Başkanı olan Berhem Salih’in Irak Parlamento Başkanlık görevine getirileceği iddia ediliyor.