image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler Özel Raportörleri, İran’da tutuklu bulunan Kürt siyasi tutsak Ramin Hossein Panahi ile ilgili idam kararının derhal durdurulması çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Yargısız İnfaz Özel Raportörü Agnes Callamard, Sağlık Hakkı Özel Raportörü Dainius Püras, İşkence Özel Raportörü Nils Melzer, İran’da tutuklu bulunan ve Ramazan Bayramı sonrası idam edileceği belirtilen Kürt siyasi tutuklu Ramin Hossein Panahi ile ilgili açıklama yaptı. İdam kararının acilen durdurulması çağrısı yapan BM Raportörleri, Panahi ile ilgili idam kararının 3 Mayıs tarihinde uygulanmak istendiğini ama İran Yüksek Mahkemesi’nin bunu ertelediğini hatırlattı. 

Panahi’nin adil bir biçimde yargılanmadığını, tıbbi bakıma erişiminin engellendiğini ve cezaevinde işkenceye maruz kaldığına dikkat çeken raportörler, Panahi hakkında suçlamaların uluslararası standartlara uymadığını söyledi.

Davanın ele alınması konusunda da birçok yasal kaygılarının olduğuna vurgu yapan raportörler, “İran'ın, ölüm cezasını iptal etme çağrılarını dikkate almayan ve adil yargılamadan Sayın Panahi ile ilgili kararı uygulamak niyetinde olduğu için üzgünüz” dedi.

Panahi, Ocak 2018 tarihinde İran Devrim Mahkemesi tarafından idam cezasına mahkûm edilmişti. /mezopotamyaajans