image

PeyamaKurd - Başkent Erbil'de bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Orta Doğu ve Kuzey Afrika Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, ülkesinin Başkan Mesud Barzani’yi Kürt ulusal lideri olarak gördüğünü ifade etti.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Orta Doğu ve Kuzey Afrika Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov ile bir araya geldi.

"Bölgesel değişimlerde Kürdistan Hükümeti'nin görüşleri alınmalı"

Yapılan görüşmede, Irak ve bölgesel gelişmeler de konuşulurken, Kürdistan Bölgesi ile Rusya arasındaki ilişkiler de değerlendirildi.

Rusya liderliğinin Başbakan’a selamlarını ileten Bogdanov, görüşme sırasında Başkan Mesud Barzani’nin rolüne değinerek, Rusya’nın Başkan Mesud Barzani’yi Kürt ulusal lideri olarak gördüğünü kaydetti.

Görüşmede Kürdistan Bölgesi’nin konumunun önemine değinen Bogdanov, Rusya ile Kürdistan arasındaki tarihi dostluk ilişkilerinin altını çizerek, bölgesel değişimlerde Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin görüşlerinin alınması gerektiğini vurguladı.

Rojava'daki Kürt meselesinin çözümüne dikkat çekildi

Rusya ile tüm alanlarda ilişkilerini geliştirmeye hazır olduklarını kaydeden Başbakan, özellikle de her iki tarafın önem verdiği alanlarda imkanların genişletilmesi gerektiğini ifade etti.

Ayrıca görüşmede Suriye ve bölgesel olarak Kürt meselesinin yanı sıra, Suriye’de Kürt meselesinin çözümü için siyasi bir haritanın olmasının önemli olduğu kaydedilerek, bunun tek taraflı olmayıp, Suriye’deki tüm Kürt tarafları kapsaması gerektiği belirtildi.