image

PeyamaKurd- Dünya kentleriyle ilgili en büyük veri tabanı kontrolünü elinde bulunduran Numbeo sitesi, dünyanın en güvenli şehirlerinin listesini açıkladı.

Daily Mail Gazetesi’ne göre, dünyanın çeşitli ülkelerini ziyaret eden turistlerin kentlere verdiği puanların yer aldığı Numbeo verilerinde dünyanın en güvenli kentleri arasında ilk sırayı Ortad Dğu şehirleri aldı.

Listede ilk sırada yer alan şehirler ise şu şekilde ortaya çıktı:

1- Abu Dabi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olan Abu Dabi, dünyanın en güvenli kentleri sıralamasında 1’inci sırada yer aldı. Abu Dabi, dünyanın en zengin kentlerinden biri olarak biliniyor.

2- Doha

Katar’ın son dönemde komşu ülkelerle ilişkilerinin kötü olmasına rağmen başkent Doha’yı ziyaret eden turistler, kente iyi puan veriyor.

3- Osaka

Geçtiğimiz yıl güvenli kentler sıralamasında 14’üncü sırada yer alan Japonya’nın Osaka kenti bu yıl 3’üncü sıraya yükseldi.

4- Quebec

Kanada’nın Quebec kenti turistler tarafından en çok beğenilen kentler arasında yer alıyor.

5- Erbil

Kürdistan’ın başkenti Erbil, tarihi eserleri, güvenli oluşu ve farklı din, mezhep ve kültürler arasında var olan hoşgörü ortamıyla kenti ziyaret eden turistler tarafından en iyi puan alan kentler arasında 5’inci sırada yer alıyor. Haberde öte yandan Erbil’in, tarihi eserleri, güvenli oluşu, kozmopolit ve farklı oluşu, kültürler arasında var olan hoşgörü ortamı sebebiyle turistler tarafından en iyi puan verilen kentler arasında yer aldığı vurgulandı.