image

PeyamaKurd - Erbil Uluslararası Havalimanı’na gerçekleşen saldırıları ve uluslararası koalisyonun Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne yönelik yaklaşımlarını değerlendiren Kürdistan Bölgesi Dışilişkiler Sorumlusu Sefin Dizayi, Erbil’e gerçekleştirilen saldırıların diplomasi çalışmalarımızı etkileyemeyeceğini belirtti.

Sefin Dizayi, Erbil Uluslararası Havalimanı’na 2 gün önce gerçekleşen saldırıya ilişkin basına yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Maalesef Erbil Uluslararası Havalimanı’na yönelik insansız hava araçları (İHA – Drone) ve füzelerle gerçekleşen saldırılar ilk değil. Kürdistan Bölgesi olarak bu saldırıları sert bir şekilde kınıyoruz.

Bu saldırılarda parmağı olanları sorumsuz davrandıklarını, Kürdistan Bölgesi’ndeki istikrar ve huzuru hedeflediklerini biliyoruz. Bunun yanında huzur ve güvence altında yaşayan halkımızda endişe ve korku yaratmaya çalıştıklarının da farkındayız.

Ama bu hayallerinin ham hayal olduklarını belirtiyoruz. Kürdistan Bölgesi’ndeki Peşmerge, Asayiş, Polis ve bütün güvenlik birimleri bu ham hayallerin önünü kesebilecek güçtedir ve bu yönlü siyasi tehditlere pabuç bırakmayacaklardır.”

Sefin Dizayi açıklamasında, uluslararası toplum temsilcilerinin bu saldırıları sert bir dille kınadıklarını belirterek, bu saldırıların önünü kesmeye yönelik adımların güçlendirildiğini, özellikle Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin yürüttükleri seçim çalışmaları sürecinde tam huzur ve güvenceyi sağlamaya kilitlendiklerini kaydetti.