image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Duhok’ta düşen helikoptere yönelik açıklamada bulundu.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Duhok’ta düşen helikoptere ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Süleymaniye’ye güç değişimi için giden helikopterlerin düştüğü” ve 9 savaşçılarının yaşamını yitirdiği bildirildi.

DSG’den yapılan yazılı açıklamada  IŞİD hücreleriyle mücadele faaliyet ve çalışmaları kapsamında Terörle Mücadele Güçleri (YAT) birliklerinden bir grubun, güvenlik uzmanlığı alışverişinde bulunmak üzere helikopterler ile Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentine 15 Mart akşamı hareket ettiği belirtildi.

Açıklamada “Birliğin 15 Mart  akşamı Süleymaniye’ye doğru hareket halindeki iki helikopterin kötü hava koşulları nedeniyle düşmesi sonucu YAT Genel Komutanı Şervan Kobani komutasındaki 9 savaşçımız şehit olmuştur” denildi.

"Ayrıntı verilmemesi dikkat çekti"

DSG açıklamasında, Duhok’un Çemanke nahiyesindeki helikopter dışında düştüğü belirtilen ikinci helikopterin nerede düştüğüne ilişkin ayrıntı verilmemesi dikkat çekti.

Açıklamada düşen helikopterlerdeki savaşçıların kimlik bilgileri hakkında ayrıntı verilmezken, ailelerine başsağlı dilendi. Ve ailelerden Kürdistan Bölgesi’ndeki cenazelerin resmi olarak alınması ve memleketlerinde toprağa verilmesi için ailelerin Erbil hükümeti ile işbirliği yapması çağrısı yapıldı.

Açıklamada Terörle Mücadele Güçleri’nin(YAT), Kobani'den Rakka’ya ve Deyrizor'a kadar teröre karşı zorlu savaşta en iyi savaşçılarını ve komutanlarını kaybettiği ifade edildi.