image

PeyamaKurd - Newroz’da katledilen Afrinlilerin evinin önündeki eyleme katılan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Afrin Yerel Konseyi, Afrin için uluslararası koruma talebinde bulundu.

ENKS’ye bağlı Afrin Yerek Konseyi, Afrin’in Cinderes kasabasında Newroz kutlamaları sırasında 4 Kürt’ün katledilmesine yönelik suçun açıklığa kavuşturulmasını talep etti.

Newroz’da katledilen Afrinlilerin evinin önündeki eyleme katılan ENKS Afrin Yerel Konseyi yetkilileri, Afrin için uluslararası koruma talebinde bulundu.

 

20 Mart akşamı Cinderes’te Newroz için toplananlara saldıran Ceyş el Şarkiyye milisleri, 4 kişiyi katletmişti. Söz konusu Kürtler, 21 Mart’ta geniş bir katılımla son yolculuğuna uğurlanırken, maktullerin evinin önündeki eylem devam ediyor.

Konseyin talepleri arasında, Suriye muhalefetinin (SMDK) işlenen suça ilişkin net bir tutum takınması yer alırken, suçluların uluslararası bir mahkemede yargılanması ve tüm silahlı grupların şehir ve köylerden çıkarılmasını talep eden Konsey, silahlı grupların cezaevlerine koyduğu ve kaçırdığı tüm suçsuzların serbest bırakılmasını istedi.

Silahlı grupların el koyduğu Afrinlilere ait malların iadesini isteyen Konsey, Afrin, Serekaniye ve Gire Spi için uluslararası koruma talebinde bulundu.