image

PeyamaKurd- Rojava’ya yönelik Türkiye ve bağlı ÖSO-SMO paralı milislerinin saldırısı sonrası ENKS ve TEV-DEM arasında yapılan görüşmelerde Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), Başkan Barzani’nin garantörlüğü ve Duhok Anlaşması çerçevesinde hareket edilmesini talep etti.

Konula ilgili olarak Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS)üst düzey yöneticisi Muhsin Tahir, K24'te yayınlanan Rojev (Gündem) programında Rojava’daki son gelişmeleri değerlendirdi.

Rojava’daki sorunların çözümü için Duhok Anlaşması ve Başkan Mesud Barzani garantörlüğünde görüşmelerin devam ettirilmesi gerektiğini belirten ENKS’li Muhsin Tahir, Rojava’daki son gelişmeleri ve TEV-DEM ile yapılan görüşmeleri değerlendirdi.

iki gün önce Kamışlo’da Ermeni Katolik Kilisesi rahibine yönelik gerçekleşen saldırının Rojava’da mevcut durumu daha da gerdiğini belirten ENKS’li Tahir, uluslararası kamuoyundan destek talebinde bulundu.

Türkiye’nin beraberinde getirdiği ÖSO-SMO paralı milis güçlerinin yanı sıra bölgede çok sayıda denetlenemeyen disiplinsiz silahlı grubun varlığına dikkat çeken ENKS’li Tahir, şunları söyledi:

“Rojava’da çok sayıda güç ve devlet bulunuyor. Kimse kimseyi de bilmiyor. Bunlar Kamışlo’da gerçekleşen saldırının nasıl ve kimler tarafından yapıldığını biliyorlar ama kimse söylemiyor. Bir gerçek var ki bu saldırı, Kürtler, Kürdistan ve insanlık düşmanları tarafından yapıldı.”

ENKS yetkilisi, Rojava’da Kürt halkının taleplerinin yerine getirilmesi için Kürt siyasi partilerinin birlikte hareket etmesi gerektiğini belirterek, bunun çözüm yolunun 2014’te Başkan Mesud Barzani’nin öncülüğünde yapılan Duhok Anlaşması’nın uygulanması olduğunu söyledi.