image

PeyamaKurd - Başkent Erbil'de bulunan Japonya’nın yeni Irak Büyükelçisi Futoshi Matsumoto ve beraberindekiler, Başbakan Mesrur Barzani tarafından kabul edildi.

Başbakan ve Japon heyetin görüşmesinde, Kürdistan Bölgesi'ndeki eğitim durumunu iyileştirmek için Japon uzmanlığı ve deneyiminden istifade edilmesine değinildi.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, bu görüşmede yeni görevi nedeniyle Japon büyükelçiyi tebrik ederek görevlerinde başarılar diledi.

İkili ilişkilere temas eden Başbakan, Kürdistan Bölgesi ile Japonya arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi için büyükelçiye, Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin tam desteğini ifade etti.

Kürdistan Bölgesi'ndeki faaliyet alanlarına değinen Japonya’nın Irak Büyükelçisi Matsumoto ise, Irak ve Kürdistan Bölgesi'nde özellikle su, kanalizasyon, elektrik, imar planları ve mülteci ve yerinden edilmişlere insani yardım alanlarındaki faaliyet ve projeleri hakkında konuştu.

Ayrıca taraflar görüşmede, Kürdistan Bölgesi'ndeki eğitim ve okulların durumunun iyileştirilmesi ve bu alanda Japonya tecrübesinden istifade edilmesini de konuştu.