image

PeyamaKurd - Başkent Erbil'de bir grup Arap katılımıcının gerçekleştirdiği ve “İsrail ile normalleşme” içerikli toplantının içeriğinden haberdar olmadıklarını belirten Kürdistan Bölgesi Başkanlığı, Kürdistan Bölgesi’nin Irak’ın dış politikasına bağlı olduğunu kaydetti.

Kürdistan Bölgesi Başkanlık Ofisi, Erbil’de dün bazı Arap aşiret mensuplarının “Barış ve İyileşme” başlığı altında gerçekleştirdiği ve tepkilere neden olan toplantıya ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu.

Açıklamada, Kürdistan Bölgesi Başkanlığı'nın bu toplantı ve içeriği hakkında kesinlikle bilgi sahibi olmadığına vurgu yapılarak, toplantıda ele alınan konuların ve görüşlerin Kürdistan Bölgesi’nin görüş, politika ve pozisyonu olmadığını bildirdi.

Öte yandan Başkanlık, dış politika ile ilgili konularda tutumun anayasaya uygun olarak federal hükümetin ayrıcalığı olduğunu ve Kürdistan Bölgesi'nin Irak dış politikasına bağlılı olduğunu da belirtti.

Toplantı ile ilgili soruşmaya değinen açıklamada, “Tüm Iraklı tarafları ve güçleri konuyu daha sakin bir şekilde ele almaya ve Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturmanın sonuçlarını beklemeye çağırıyoruz” sözlerine yer verildi.