image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi Hükümeti Maliye Komisyonu Heyeti’nin kısa süre içerisinde bütçe konusunu görüşmek üzere Bağdat’a gideceği öğrenildi.

Yapılacak olan görüşme hakkında açıklama yapan Irak Parlamentosu Maliye Komisyonu Üyesi Sirwan Mirza, şimdiye kadar da Kürdistan Bölgesi’nin payının gönderilmesine ilişkin mekanizmanın nasıl işletileceği konusunda ayrıntıların netleşmediğini, bu mekanizmanın nasıl uygulanacağının belirlenmesine yönelik kısa bir süre içerisinde bir heyetin Bağdat’ı ziyaret edeceğini dile getirdi.

“Kürdistan Bölgesi ile Irak Hükümetleri bütçe konusunda anlaştıktan sonra her iki tarafta anlaşmanın uygulamaya konulması için kararlılıklarını dile getirdi” diyen Mirza, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin belirlenen petrol miktarının gönderilmesi konusunda hazır olduklarını yazılı bildirdiklerini belirtti.

Bağdat Hükümeti’nin de bu konudaki kararlığını duyurduğunu dile getiren Mirza, bu nedenle de Irak’ın kısa süre içerisinde Kürdistan Bölgesi’nin bütçe payını göndereceğini tahmin ettiğini söyledi.