image

PeyamaKurd - Başkent Erbil’de İsrail istihbarat servisi Mossad’a ait bir merkezin olduğuyla ilgili iddiaları yalanlayan Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil, Kürdistan Bölgesi'nde İsrail'e ait bir merkezin ve İsrail'in herhangi bir varlığının olmadığını vurguladı.

Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil, Irak merkezli yayın yapan Afaq televizyonunda bugün yayınlanan, Kürdistan Bölgesi’nin Mossad’ın Erbil’de merkez açmasına izin verdiği iddia edildiği ile ilgili habere ilişkin açıklamada bulundu.

"Haberler kuruntu ve algıdan ibarettir"

İddialara ilişkin yazılı açıklamada bulunan Hükümet Sözcüsü Adil, söz konusu haberin kuruntudan ibaret olduğunu kaydederek, bunun kirli bir itham ve kamuoyunda algısına yönelik bir çalışma olduğuna dikkat çekti.

Cotyar Adil, Kürdistan Bölgesi tarafından söz konusu ithamların daha önce de reddedildiğini kaydederek “Daha önce de şimdi de Kürdistan Bölgesi’nde İsrail’in varlığının olmadığını ve İsrail’e ait bir merkezin bulunmadığını vurguluyoruz” sözlerine yer verdi.

"Kanal hakkında yasal işlem başlatılacak"

Hükümet Sözücüsü, bu tür haberleri yayan çevrelerin İsrail’in Kürdistan Bölgesi’nde herhangi bir varlığının olmadığı gerçeğini bildiğini kaydederek şunları dile getirdi:

“Ancak onlar düşmanca siyasetlerine devam etmeye kararlılar ve halen bu tür yalan haberleri yaymaya devam ediyorlar. Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin söz konusu kanal hakkında yasal işlem başlatacağının bilinmesini istiyoruz."

Ayrıca Sözcü Adil, “Bu nedenle Irak Başbakanı, Parlamento Başkanı ve yargı yetkililerinden şeffaf bir araştırma yürütmeleri ve İsrail’e ait olduğu söylenen o merkezi belirlemek üzere bir heyet göndermeleri çağrısında bulunuyoruz. Bu şekilde o yalan, temelsiz ve tehlikeli ithamlar son bulur" ifadesini kullandı.