image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler 76'ncı Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulunan Erdoğan, Suriye ve Afganistan'dan gelebilecek yeni göç dalgasına karşı Türkiye'nin imkan ve tahammülünün kalmadığını dile getirdi.

“Salgının olumsuz etkilerinin devam ettiğini görüyoruz. İki yılda sancılı günler geçirdik. Kovid-19 salgınında 4,6 milyon insanı kaybettik" ifadelerini kullanan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kovid-19 salgını konusunda ülkelerin iyi bir dayanışma örneği göstermediğini belirterek, “Acı da olsa bir gerçeği ifade etmek istiyorum, bu salgında küresel dayanışma açısından iyi bir imtihan vermedik” açıklamasında bulundu.

Erdoğan, aşı milliyetçiliğinin 'yüz kızartıcı' olduğunu dile getirerek, “On milyonlarca insanın virüsün pençesinde kıvrandığı bir dönemde, aşı milliyetçiliğinin halen sürdürülüyor olması, insanlık adına yüz kızartıcıdır Yerli aşımız TURKOVAC'ı yakın zamanda milletimizle birlikte tüm insanlığın istifadesine sunacağımızı ifade etmek istiyorum” sözlerine yer verdi.

İsrail ile Filistin arasındaki barış süreci için 'iki devletli çözüm vizyonu' önerisini getiren Erdoğan, "Barış süreci ve iki devletli çözüm vizyonu, daha fazla gecikmeksizin yeniden canlandırılmalıdır" dedi.

"Yeni göç dalgalarını karşılamaya tahammülümüz yok"

Ayrıca açıklamasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de 'siyasi çözüm için güçlü irade ortaya koyması' gerektiğini vurgulayan Erdoğan şunları dile getirdi:

"Uluslararası toplum bir 10 yıl daha Suriye krizinin devam etmesine izin veremez. Suriye krizinde insanlık onurunu kurtaran bir ülke olarak, artık yeni göç dalgalarını karşılamaya ne imkanımız ne de tahammülümüz vardır."