image

PeyamaKurd - Eski İngiltere Maliye Bakanı Nadhim Zahawi, Irak Hükümeti ile Kürdistan Bölgesi Hükümetinin petrol ihracatının yeniden başlaması konusunda anlaşmasının önemli olduğunu dile getirdi.

Nadhim Zahawi, katıldığı 4. Orta Doğu Barış ve Güvenlik Forumu’nda açıklamada bulundu.

Konuşmasında iklim değişikliğinin etkilerine değinen Zahawi, iklim değişikliğinin tüm insanlığı tehdit ettiğini aktardı.

Herkesin iklim değişikliğinin ne kadar tehlikeli olduğunun farkında olduğunu fakat kimsenin bu sorun üzerinde çalışmak için çabalamadığını belirten Zahawi, iklim değişikliği risklerini azaltmak için güneş ve yeşil enerji gibi yeni enerji türlerine yönelinmesi gerektiğini kaydetti.

Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetlerinin iklim değişikliğiyle mücadele konusunda ortak adım atması gerektiğini belirten Nadhim Zahawi, Kürdistan petrolünün ihracatının yeniden başlamasına yönelik şu ifadelere yer verdi:

“Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetleri, gelir kaynakları olan Kürdistan petrolünün ihracatına yeniden başlama konusunda anlaşmaya varmalı. Sorunların çözümü için petrol ve gazdan vazgeçemeyiz, bu üzerinde çalışmamız gereken bir gündem.”