image

PeyamaKurd- Irak Anayasası’nın 140’ıncı Maddesi kapsamına giren ve “tartışmalı bölgeler” olarak tanımlanan Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde DAİŞ tehdidinin ortaya çıkmasıyla halk, Peşmerge Güçleri’nin dönüşünü istiyor.

Ulusal kanala konuşan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Üyesi ve Erbil’in Soran İlçe Teşkilatı Sorumlusu Ali Awni, Iraklı güçlerin bu bölgelerdeki varlığını “işgal” olarak tanımlayarak, 

“Bu bölgeler, Irak Anayasası’nda ‘tartışmalı bölgeler’ olarak tanımlanıyor. Bize göre mevcut haliyle Irak tarafından işgal edilmiş bölgelerdir. 15 yıldır, bu konunun anayasaya göre çözülmesi gerekiyordu. 

Irak hükümeti pratikte, 140’ıncı maddeyi uygulama kabiliyetine sahip olmadığını ya da uygulamak istemediğini göstermiştir. Her iki durumda da bunun hesabını yargı karşısında vermek zorundadır” dedi. 

Awni, Irak devleti, iradesiz bir devlettir diyerek, “15 yıldır bir maddeyi uygulayamıyorlar, bu yüzden onlardan yana umudumuz yok. Irak, çevre ülkeler tarafından yönetiliyor. Ama lafa gelince birlikte yönetelim diyorlar. Bu esaretten başka bir şey değildir” dedi. 

Başka bir noktaya da değinen Ewni, “Kürdistan’ın bağımsızlığını ilan etmeden, Irak’la 1 saatlik ömrümüz bile kaldıysa, görüşüp bu ülkeyi birlikte yönetmeliyiz” ifadelerini kullandı.