image

PeyamaKurd- Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın parlamentonun feshedilmesi yönünde yaptığı çağrıya dair konuşarak, parlamentonun feshedilmesinin kolay olmadığını dile getirdi.

KDP Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani, Erbil’de düzenlenen bir programda Irak’ta yaşanan siyasal gelişmeleri değerlendirdi.

Mirani, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın parlamentonun feshedilmesi ve erken seçimlere gidilmesi yönünde yaptığı çağrı üzerine, erken seçimlere gidilmesiyle ilgili KDP’nin net tutumunu belirtmedi fakat Irak Parlamentosu’nun feshedilmesinin kolay olmadığını ifade etti.

 Açıklamalarına devam eden Mirani, “Iraklı tarafların tümünün gözü Başkan Barzani’de” diyerek Başkan Mesud Barzani’nin ülke siyasetindeki rolüne vurgu yaptı.

Sadr, eylemlere devam çağrısı yaptı

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, dün akşam yaptığı açıklamada, iktidar talebinde bulunmadığını ve amacının reform olduğunu söyleyerek, taraftarlarına; talepler yerine gelene kadar eylemlerini sürdürmeleri yönünde çağrı yapmıştı.

Ayrıca yaptığı çağrıda, siyasi taraflara da parlamentonun feshedilmesi ve erken seçime gitmesi yönünde bir ifade kullanmıştı. Yapılan çağrı sonrası, Kanun Devleti Koalisyonu lideri Nuri el-Maliki de sorunların çözümü ve anayasaya dönmek için ciddi bir diyalog zemini için çağrı yapmıştı.