image

PeyamaKurd- Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobane, Rojava’daki Kürt siyasi partilerinin yakınlaşması konusunda Başkan Mesud Barzani’nin önemli bir rolü olduğuna değinerek, “Umud ediyoruz ki bu doğrultuda Kürdistan Bölgesi yönetimi ve özellikle de Başkan Barzani rollerine sahip çıkar ve Rojava’daki Kürt partilerin birliğini desteklerler. “dedi.

Mazlum Kobane: Başkan Barzani'nin Büyük Rolü Var

Kürdistan’ın bir bütün halinde bir araya gelerek birlik olmaları gerektiğine ve bu konuda Başkan Mesud Barzani’nin rolünün önemine dikkat çeken GDS Genel komutanı Mazlum Kobane, ulusal bir toplantının acilen ele alınması gerektiğini söyledi. Bu konuda en büyük inisiyatifin Başkan Barzani’ye düştüğünü belirten Kobane, “Rojava’daki siyasi hareketlerin güç birliği yapması konusunda da Kürdistan Bölgesi’nin özellikle de Başkan Mesud Barzani’nin rolü var. Umud ediyoruz ki bu doğrultuda Kürdistan Bölgesi yönetimi ve özellikle de Başkan Barzani rollerine sahip çıkar ve Rojava’daki Kürt partilerin birliğini desteklerler. Birlikte hem bu konuyu ele alıp hem de direnişi güçlendirebiliriz. Hem Rojava’da halkımız üzerindeki tehlikelerin kalkması ve hem de haklarımızı garanti altına alabilmemiz için bu gereklidir.”dedi

Kriz ve Gerilimleri Aşmamız İçin Rojava'ya Yönelik Saldırı Önemli Bir Fırsat

Geçmişte yaşanan gerginlikleri geride bırakarak ulusal bir toplantının acilen düzenlenmesi gerektiğine inandığını belirten DGS Komutanı Kobane, Rojava’daki mevcut krizin aşılması için toplanacak kongrenin Kürtlerin birlik ve beraberliğinin ilk adımını atacağına inandığını söyledi. Gerginlikler ve krizlerin var olduğuna ancak bunların bir araya gelerek aşılabileceğine dikkat çeken DGS Komutanı Mazlum Kobane, şunları söyledi:

“Şimdi Kürdistan’ın diğer parçalarının, Rojava’ya yardım etmeleri için adım, buradaki partilerin bir araya gelmesiyle olur. İlk iş onlara düşüyor. Sonra Kürdistan'ın diğer bölgeleri de yardım etsin. Biliyoruz gerginlikler ve krizler var. Bunlar yeni bir durumlar değildir. Bu son savaştan önce de bu gerginlikler vardı, DSG’den önce de vardı, YPG oluşmadan önceden de vardı. Hatta PYD ve TEV-DEM arasında da zaman zaman krizler var. Rojava’daki siyasi hareketlerimiz hiçbir zaman birlik olmadılar. Ama bu kalıcı olmamalı. Ayrılıklar elbette olacak ama Rojava’nın savunması ulusal bir meseledir ve tüm parti ve hareketler birlik olmalı.”

Kürdistan Hükümeti ve Güney Kürdistan Halkı Yanımızda Olduğunu Gösterdi

Rojava’ya yönelik Türkiye ve desteklediği cihatçı ÖSO gruplarının operasyonlarına ilk tepkilerin Güney Kürdistan hükümetinden ve halkından geldiğine işaret eden Mazlum Kobane DGS Genel Komutanı Mazlum Kobane, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ve diğer Kürdistan yetkilileriyle ilişkilerinin iyi olduğunu, bu ilişkilerin daha da iyi olmasını istediklerini kaydetti.

Rojava’ya yönelik saldırının Kürtler arasında birliğin önemini kavramaya aracı olduğunu belirten Mazlum Kobane, “Kürdistan Bölgesi hükümetinin de tavrı olumluydu, DSG ve Rojava genelinde gösterilen direnişine güçlü destek verdiler, kendilerine teşekkür ediyoruz. Rojava üzerindeki tehdit ve tehlike henüz son bulmuş değil. Türk devleti sadece Rojava devriminin kazanımlarını ortadan kaldırmayı hedeflemiyor açıkça Kürt halkını ortadan kaldırmak istediğini beyan ediyor. Bu bölgede Kürt halkının varlığını bitirmek istediğini söylüyor. Bu nedenle desteğin daha güçlü şekilde devam etmesi gerekiyor. Rojava’nın zayıflaması Güney Kürdistan’ın da zayıflaması anlamına geliyor. Bu durum Güney Kürdistan’ı da etkileyecektir. Rojava’nın güçlü olması Güney Kürdistan’ın da güçlü olması anlamına geliyor.