image

PeyamaKurd - Kürdistan Hükümeti Uluslararası Raporları Yanıtlama Ofisi Sorumlusu Dindar Zebari, Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla bir yazılı açıklamada bulundu. Zebari yaptığı açıklamada, Kürdistan’ın mültecilere ev sahipliği yaparken etnik ve dini ayrım yapmadığını ifade etti.

Dindar Zebari, Kürdistan’ın uluslararası temeller ve insan hakları prensipleri çerçevesinde mülteciler için güvenli bir yer olduğunu dile getirerek, sığınmacılarla birlikte Kürdistan’ın nüfusunun yüzde 32 arttığını, bunun da hükümet için büyük yük olduğunu belirtti.

Mültecilerle ilgili yapıla açıklamada Zebari, “Rojava’dan 242 bin sığınmacı Kürdistan’a geldi. Türkiye’deki Kürt illerinden 21 bin, Doğu Kürdistan’dan 13 bin kişinin Kürdistan’da. 1 milyon 100 binden fazla da diğer göçmenler var” şeklinde konuştu.

Zebari, Sığınmacıların çoğunun DAİŞ işgalinin ardından Kürdistan’a gelen Arap, Ezidi, Şebek ve Kakailer’den oluştuğu bilgisini vererek, “Kürdistan’daki mültecilerin, sığınmacıların hakları korunup, temel ihtiyaçları hükümet tarafından karşılanıyor. Sığınmacıların temel ihtiyaçları için yılda 1 milyar 988 milyon dolar para harcanıyor. Kürdistan’da 39 kamp bulunuyor. 9 kamp mültecilere tahsis edilmiş durumda. 30 kamp ise evlerinden göç etmek zorunda kalanlar tarafından kullanılıyor” diye konuştu.