image

PeyamaKurd - Kürdistan’da Irak’ta ve Suriye’de silahlı ve bombalı eylemlerde bulunan IŞİD, şimdi de ibadethane ve kutsal mekanları bombalamaya ve yıkmaya çalışıyor.

Konuyla ilgili sadece Güney Kürdistan’da IŞİD tarafından yıkılan kutsal mekanların sayısı 150’yi aştı. Resmi açıklamalarda bulunan Kürdistan Hükümeti Uluslararası raporları cevaplama sorumlusu Dindar Zêbari, IŞİD örgütünün Güney Kürdistan’da 150’den fazla kutsal mekanı yıktığına işaret etti.

Ulusal haber ajanslarına gönderdiği basın açıklamasında Kürtlere yönelik saldırıların da olduğuna değinen Dindar Zêbari, ” IŞİD milisleri Şengal bölgesine saldırdığında, 6 bin 417 Êzdî Kürd’ünü kaçırdı. Şimdiye kadar kaçırılanlardan 3 bin 275 kişi kurtarıldı” diye konuştu.

Hükümetin diğer kaçırılan kişileri de kurtarmak için çaba gösterdiğine değinen Dindar Zêbari, bunun için özel bir bütçenin de ayrıldığına dikkat çekti.

Kürdistran tarafından kurtarılan insanların kim tarafından kurtarıldığına bile haberi olmadığına değinen Hükümet yetkilisi Zêbari, “Maalesef bazı aktivist ve kurumlar Ezidileri kurtarma adı altında bir araya geldiklerini söylüyorlar ama onların kurtarılanlardan haberleri bile yok” ifadesini kullandı.