image

PeyamaKurd - Hollanda’nın Erbil Başkonsolosluğu Askeri Danışmanı Hove, Peşmerge Güçleri’nin birleştirilme çabaları, “modern Peşmerge ordusunun” ne zaman kurulacağı ve gündemdeki olaylarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Hollandalı askeri yetkili, 2025'ye “yeni bir Peşmerge Bakanlığı” görmeyi umduğunu söyledi.

Uluslararası Koalisyon güçlerinin Irak’tan çekilmesinden sonra da görevlerinin bitmeyeceğini dile getiren Jan ten Hove, Kürdistan Bölgesi'nin istikrarı ve güvenliği için Peşmerge Güçleri'nin reformlara ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Hove, Modern bir Peşmerge ordusunun oluşumu üzerinden danışmanlık grubu ülkeleriyle hazırladıkları projelere dikkat çekerek, “Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya ve Hollanda'dan oluşan bir grubuz. Grubun odak noktası Peşmerge Güçleri'nde yapılacak olan reform programıdır. Bazıları bizden önce gelmiş ve çok sayıda projeden oluşan bir yol haritası belirlemişti, toplamda 26 projeydi. Her ülkenin 4 veya 5 projesi bulunuyor. 2025 yılında şu ifadelerde topladığımız amaca ulaşmayı umuyoruz; “Etkili, modern ve saygın bir Peşmerge gücü” ifadesini kullandı.

"Süreç çok yavaş ilerliyor ancak büyük değişimler var"

Peşmerge Bakanlığı bünyesindeki reform çalışmalarının yavaş ilerlediğini belirten Hollandalı askeri yetkili, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Süreç çok yavaş ilerliyor ama hareket ediyor. Hollanda, Almanya ve İngiltere’de de büyük değişimler ağır ilerler. Özellikle siyasi taraflara bağlı olan 70 ve 80'inci kuvvetlerinin Peşmerge Bakanlığı bünyesinde birleştirilmesi kolay bir iş değil, ancak küçük adımlar atılıyor. Aslında şu anda siyasi yetkililerin üzerinde anlaşmaya varmasını gerektiren projenin kritik bir noktasındayız; aynı zamanda bu kuvvetin bileşimine ve boyutuna da bağlıdır. Bu proje çok önemli, çünkü gelecekte kendisi ile yeni projeler getirecektir.”

Rudaw’ın sorularını yanıtlayan Hove, “Süreç neden yavaş ilerliyor?” sorusuna şu şekilde karşılık verdi:

“Sebebi güvendir. Yaşananların geçmişi henüz yeni ve bu nedenle sanırım zor bir iş olduğu konusunda herkes hemfikirdir. Güven inşası, çok sayıda görüşme ve net bir bakış açısının yanı sıra kamuoyu desteği gerektiriyor.”

İki üst düzey lider Peşmerge Bakanlığı’nın birleşmesi konusunu görüşecek

Hove “Bu güç şimdi çok büyük bir güç mü?” sorusuna ise şu ifadelerle yanıt verdi:

“Şimdi çok büyük. Ayrıca daha genç bir gücümüz olmalı, bir emeklilik yasası olmalı. Modern ve etkili bir güç olması için önümüzdeki yıllarda birkaç aşamada örgütlenmeli. Önümüzdeki iki ay içinde üst düzey liderlerin bu gücün boyutu ve bileşimi üzerinde bir anlaşmaya varmasını umuyorum.”

Peşmerge Gücü’nün nasıl genç bir zemine kavuşacağı ile ilgili soruyu yanıtlayan Hove, “Ben Hollanda deniz piyadesiyim. Deniz piyadelerinin büyük bir ismi ve sorumlulukları var. Hayatınızda başka aşamalara geçtiğinizde ve başka bir iş yapmaya başladığınızda, CV'nizde geçmişte Peşmerge Güçleri'nin bir parçası olduğunuz yazar. Çünkü o çok güçlü bir markanın adı” dedi.

Lübnan’daki durum ile Kürdistan Bölgesi Peşmerge Gücü arasında bir karşılaştırma yapan Hove, “Lübnan’da çok sayıda genç, ülkesinin ordusuna katılmak ve bunu özgeçmişlerine yazdırmak istedi. Bildiğiniz gibi Lübnan'daki mevcut durum özellikle mali açıdan pek iyi değil. Ama bu bir örnek. Daha önce de söylediğim gibi böyle büyük bir değişiklik zordur ve çok zaman alır. Her yerde aynıdır” ifadesini kullandı.

Peşmerge Güçleri’nin birlikte çalışıp alt kademede birleşebildiğini belirten Hove, “Bunu IŞİD'e karşı savaşta kanıtladılar. Sorun orada değil, hatta en yüksek askeri düzeyde bile değil; ancak tüm taraflar siyasi güveni bekliyor ki bir anlaşmaya varılabilsin” diye konuştu.