image

PeyamaKurd - Sünni Arap Aşiretleri Sözcüsü Müzahim Huveyt, yakın bir zamanda ABD’den bir heyetin gelip Peşmergenin tartışmalı bölgelere yerleşmesi için Erbil ve Bağdat’ta temaslarda bulunacağını söyledi.

Ninova Arap Aşiretleri Sözcüsü Müzahim Huveyt, yaptığı açıklamada, Peşmergenin tartışmalı bölgelere yerleşmesi için özel temsilcileri yoluyla ABD hükümetine taleplerini ilettiklerini ve Peşmergenin sorunlu bölgelere dönüşü için Erbil ile Bağdat arasında arabuluculuk yapmalarını istendiklerini belirtti.

ABD’nin kendilerine Peşmergenin sorunlu bölgelere dönüşü konusunda garanti verdiğini’de kaydetti.

ABD’nin Peşmergenin tartışmalı bölgelere dönüşü konusunda Bağdat’la görüştüğünün altını çizen Huveyt, Peşmergenin dönüşüyle ilgili olarak Arap aşiretlerin bilgilendirileceğini ifade etti.

ABD’lilere, bir kısım DAİŞ üyelerinin Irak ordusunun bir parçası haline gelmesinin ardından Haşdi Şabi’ye katıldığını, bir kısmının da Ninova’daki bazı bölgelere döndüğünü ve halkın yaşamını tehdit ettiğini aktardıklarının altını çizen Müzahim Huveyt, Peşmergenin sorunlu bölgelerdeki yokluğunun DAİŞ ve Haşdi Şabi tarafından mezhepçi ve tarafgir faaliyetlere girişilmesi endişesini yükselttiğini dile getirdi.