image

PeyamaKurd - Başkent Londra'daki temaslarını sürdüren Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, “İngiltere Başbakanı Boris Johnson Kürdistan Bölgesi ve Irak’taki huzur ve istikrardan dolayı memnuniyet duyduğunu ve ülkesinin Irak ve Kürdistan Bölgesi’ni desteklemeye devam edeceğini yineledi” ifadesini kullandı.

Londra ziyareti kapsamında İngiliz Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’ne ziyarette bulunan Kürdistan Bölgesi Başkan Neçirvan Barzani, akademide eğitim gören iki Kadın Peşmerge’ye ödül verdi.

İngiliz Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi ziyaretin tamamlayan Neçirvan Barzani, gazetecilere de açıklamada bulundu.

"İngiltere, Peşmergelerin birleşmesine destek vermek istiyor"

Ziyaret sonrasında basının sorularını yanıtlayan Neçirvan Barzani, “Kürdistan Bölgesi’nin Irak çerçevesindeki rolünü takdir etti. Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde huzur, istikrar ve gelişim için desteklerine devam edeceklerini yineledi. Kendileri bir kez daha Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne desteklerini sürdüreceğini ifade ettiler” sözlerine yer verdi.

Neçirvan Barzani, İngiltere’nin birçok konuda Kürdistan Bölgesi’ne destek veremeye çalıştığını ifade ederek şunları dile getirdi:

“Peşmerge Güçleri’nin birleşmesi için bize destek vermek istiyorlar. Aynı zamanda ekonominin gelişmesi ve eğitim alanlarında da Kürdistan Bölgesi’ne yardım etmek istiyorlar. Nitekim İngiltere’nin bu destekleri sağlayacağına inanıyoruz ve toplantılarda da bunu ifade ettik."