image

PeyamaKurd - Irak’ın başkenti Bağdat’taki olaylarla ilgili açıklamada bulunan Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, ülkedeki protestoları endişeyle takip ettiklerini belirterek, durumun kontrolden çıkmasına izin verilmemesi gerektiğini ifade etti.

Tüm taraflara çağrıda bulunan Neçirvan Barzani açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bağdat ve diğer yerlerdeki gelişmeleri yakından ve derin endişeyle takip ediyoruz. Tüm taraflara çağrımız, durumun daha fazla kontrolden çıkmasına izin vermemeleridir."

"Durum kötüleşmeden can kayıpların önüne geçilmeli"

Neçirvan Barzani, barışçıl gösterilerin anayasal bir hak olduğunu dile getirerek, “Ancak devlet kurumlarındaki protestolar ve kurumların kısıtlanması hiçbir sorunu çözmez. Aksine durumu daha karmaşık hale getirir” mesajında bulundu.

Devlet kurumlarının çalışmalarının korunması gerektiğini vurgulayan Neçirvan Barzani, güvenlik güçlerinin protestolara ihtiyatla yanıt vermesi gerektiğini söyleyerek, “Güvenlik güçleri durumun daha da kötüleşmesinin ve can kayıplarının artmasının önüne geçmelidir” dedi.

"Çözüm ve karşılıklı anlayış için işbirliğine hazırız"

Neçirvan Barzani açıklamasında, Irak’ın söz konusu durumdan kurtulması ve normalleşmesi için herkesin işbirliği yapması gerektiğini de ifade ederek şu sözlere yer verdi:

“Kürdistan Bölgesi’nin her zaman olduğu gibi Iraklı tarafların çözümü ve karşılıklı anlayışı için işbirliği yapmaya hazır olduğunu tekrar ediyoruz. Bu nedenle Iraklıları bir kez daha Erbil ile buluşmaya ve ülkedeki bu karmaşık durumun üstesinden gelmek için ciddi bir tartışma başlatmaya çağırıyoruz.”