image

PeyamaKurd - 10 Ekim'de yapılacak seçimlerle ilgili açıklamada bulunan Irak Başbakanı Mustafa Kazimi'nin Danışmanı Abdulhüseyin el-Hindavi, Irak, Kürdistan Bölgesi ile tartışmalı bölgelerin (Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgeler) tamamında seçimlerin şeffaf ve sorunsuz geçmesi için çalışma içerisinde olduklarını ifade etti.

Kazimi'nin Danışmanı Abdulhüseyin el-Hindavi, Irak'ta 10 Ekim'de yapılacak beşinci dönem parlamento seçimleri hakkında Rûdaw’a yaptığı değerlendirmede şu ifadelerde bulundu:

“Hükumet ve Bağımsız ve Yüksek Seçim Komisyonu sürekli tüm imkanları ile seçim sürecinin sorunsuz ve şeffaf geçmesi için bir çaba içerisinde. Irak’ın tümünde ve tartışmalı bölgelerde de bunun için çalışıyoruz."

El-Hindavi, tüm parti, koalisyon ve adayların haklarını korumanın hükümetin görevi olduğunu vurgulayarak, “Elbette tehlike ve endişeler olabilir. Fakat hükumet seçimlerin güvenliğinden sorumlu güvenlik güçleri sayesinde bunlarla yüzleşecektir” sözlerine yer verdi.

Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde halk, Irak Parlamentosu’nun 329 üyesini belirlemek üzere 10 Ekim 2021 tarihinde sandık başına gidecek.