image

PeyamaKurd - Merkez Irak Hükümetinin Kerkük ve çevresinin Araplaştırılmasına yönelik politikaları sert PDK tarafından sert tepkiye neden oldu.

Araplaştırma politikaları noktasında uluslararası toplumun sessiz kaldığına dikkat çeken Irak Parlamentosu PDK Parlamenteri Eşwaq Caf, Kerkük ve çevresinin Araplaştırılması ile ilgili endişelerini dile getirdi. Eşwaq Caf, yaptığı bir açıklamada, “16 Ekim sonrası Kerkük ve çevresi planlı bir şekilde Araplaştırılıyor” ifadesini kullandı.

Bölgede Kürtlere karşı girişimlerde bulunulduğuna dikkat çeken PDK’li parlamenter Caf, Saddam Hüseyin döneminde bölgeye yerleştirilen ve 140’ıncı madde gereği bölgeden çıkarılan Arap ailelerin Irak ordusunun yardımı ile yeniden bölgeye dönerek Kürt vatandaşların mal ve mülklerine el konduğunu belirtti.

Eşwaq Caf, Kerkük ve çevresine yönelik politikaların tekrarlandığına vurgu yaparak, “16 Ekim sonrası bölgeyi işgal eden güçler ailelerini de beraberlerinde götürdü. Tıpkı BAAS rejimi döneminde yürütülen Araplaştırma siyaseti Kerkük ve çevresinde tekrarlanıyor” dedi

Kerkük’ün çehresinin değiştirildiğinin altını çizen Eşwaq Caf yaptığı açıklamada şu hususlara yer verdi,  “Kerkük’ün farklı din ve etnik grupların bir arada yaşadığı bir kent olduğu doğrudur. Ancak Kürtlerin nüfusu her zaman diğer etnisitelerden çok fazla olmuştur. Kürtleri bölgeden temizleyerek Kerkük’ün çehresini değiştirmek ve Araplaştırmak istiyorlar. Bu konuda uluslararası toplum ise sesizliğini koruyor.”